Pomoc pro nečekaně těhotné

https://hnutiprozivot.cz/download/zpravy/2826.jpg

Česko v karanténě. Hnutí Pro život ČR píše dvěma tisícům gynekologů

21/10/2020, HPŽ ČR linka pomocinesoudíme pomáhámetiskové zprávy

Dopisy s vloženými vizitkami, na nichž je kontakt na Linku pomoci Hnutí Pro život ČR, jdou dvěma tisícům ambulantních a nemocničních gynekologů. „Vážený pane doktore, vážená paní doktorko, ve Vaší praxi se určitě setkáváte s pacientkami, které by si rády ponechaly počaté dítě, ale cítí se být nuceny k umělému ukončení těhotenství ekonomickými či jinými životními okolnostmi, a to zvláště nyní kvůli vládním opatřením proti COVID-19.“

„Chápeme, že řada gynekologů se nemůže při své odborné práci věnovat systémovému řešení sociálních problémů svých pacientek. Pokud ale gynekolog předá kontakt na naši poradnu, usnadní to život jemu, pacientce i počatému dítěti,“ vysvětluje Radim Ucháč, předseda Hnutí Pro život ČR.

Společně s vizitkami s kontaktem na Linku pomoci dostanou gynekologové i informační letáky o projektu „Nesoudíme. Pomáháme“. Jaroslava Trajerová, vedoucí tohoto projektu, má zkušenost, že mnozí gynekologové kontakt na Linku pomoci předávají. „V dopise jim píšeme, co všechno jsme schopni pro těhotné ženy v tísni udělat. Jsou to jak standardní služby naší Linky, tak služby nové, které reagují na problémy vzniklé v souvislosti s vládními opatřeními,“ říká Jaroslava Trajerová.

„Je mi 36 let, manželovi 48. Máme dvě krásné holčičky. V půlce září jsme byli dva týdny v karanténě kvůli covidu a výsledek je, že jsem těhotná. Třetí dítě jsme nechtěli. Již dva dny nespíme a uvažujeme o potratu…“

 

Projekt podporuje:
Veronika Žilková, herečka

Nesoudíme. Pomáháme

Projekt vychází ze zkušeností práce Linky pomoci, kde se ženy svěřují, že kdyby cítily podporu, na potrat by nešly. Pomozte nám to změnit.

Pro gynekology je důležité vědět, že konzultantky Linky pomoci jsou připraveny těhotným ženám nejen naslouchat, poskytnout jim prostor pro sdílení obav a povzbudit je, ale nabídnout i zcela konkrétní praktickou pomoc:

  • sociálně-právní poradenství – státní sociální podpora, výživné, apod.;
  • ekonomická podpora – roční hrazení části hypotéky nebo jiného investičního úvěru při výpadku jednoho příjmu u středně příjmových rodin čekajících třetí dítě;
  • nevratná finanční podpora sociálně slabým rodinám nebo osamělým ženám a nasměrování ke dlouhodobé stabilizaci jejich situace;
  • doprovázení během těhotenství;
  • mediace partnerských konfliktů;
  • psychologická podpora a poradenství po podstoupeném UUT nebo jiných těhotenských ztrátách.

Projekt „Nesoudíme. Pomáháme“ má podporu desítek měst, nemocnic a osobností. Je financován výhradně ze soukromých darů bez státních či jiných dotací nebo grantů. Ročně poskytne Hnutí Pro život ČR pomoc cca 500 ženám a jejich dětem. Více informací viz http://nesoudimepomahame.cz.

 

 

 

https://hnutiprozivot.cz/clanky/2826-cesko-v-karantene-hnuti-pro-zivot-cr-pise-dvema-tisicum-gynekologu&uid=560&k=20201021