Papež František: Války ničí životy a jsou porážkou pro lidstvo

Papež: Války ničí životy a jsou porážkou pro lidstvo

 

Před nedělní modlitbou Anděl Páně papež František odsoudil utrpení v Myanmaru, na Blízkém východě, Ukrajině a na Haiti a opět vyzval k mírovým řešením. Na závěr své promluvy připomněl Světový den lepry, který letos připadl na neděli 28. ledna.

image:Image 51/source/orig/50133_cq5dam-thumbnail-cropped-750-422-6.jpeg
 
Vatican Media

“Války jsou katastrofou pro národy a porážkou pro lidstvo,“ uvedl Svatý otec v promluvě k věřícím před nedělní modlitbou Anděl Páně a upozornil zejména na Myanmar, Blízký východ, Ukrajinu a Haiti. „Již tři roky trvá bolestný konflikt, který vystřídal úsměv tolik charakterizující lid Myanmaru,“ konstatoval papež a vyzval všechny zúčastněné strany, aby podnikly kroky k dialogu a dosáhly porozumění, aby země Myanmar došla do cíle bratrského smíření. „Nechť je umožněn průchod humanitární pomoci, aby byly zajištěny potřeby každého člověka.“ Boje v Myanmaru proti vojenské vládě, která se před třemi lety chopila moci, se rozrostly do té míry, že se země ocitla v občanské válce.

Poté se Svatý otec věnoval Blízkému východu a Ukrajině „A totéž pletí na Blízkém východě, v Palestině a Izraeli a všude tam, kde se bojuje: respektujte nevinné lidi!“ apeloval papež a dodal: „Vždy srdečně myslím také na všechny oběti, zejména civilisty, zasažené válkou na Ukrajině. Prosím, ať je vyslyšeno jejich volání po míru, jejich pláč, protože jsou unaveni násilím a chtějí, aby válka, která je katastrofou pro národy a porážkou lidstva, skončila!“

Přestože papež vyjádřil úlevu, když se dozvěděl o nedávném propuštění řeholních sester na Haiti, vybídl k propuštění i dalších osob: „Vyzývám k propuštění všech dosud unesených a k ukončení veškerého násilí; aby všichni přispěli k mírovému rozvoji země, k čemuž je zapotřebí obnovené podpory mezinárodního společenství.“ Podle haitského arcibiskupa Maxe Leroye Mésidora z Port-au-Prince násilí a napětí zůstávají na Haiti vysoké, přestože bylo minulý týden propuštěno šest řeholnic z Kongregace svaté Anny, které byly 19. ledna spolu se dvěma unesenými laiky zajaty ozbrojenci.

Svatý otec rovněž odsoudil nedělní útok na katolický kostel v Istanbulu. Podle ministra vnitra Aliho Yerlikaye se ozbrojení muži během mše zaměřili na kostel italské komunity v hlavním městě země a zabili jednu osobu. „Vyjadřuji soustrast společenství kostela svaté Marie Draperis v Istanbulu, které během mše utrpělo ozbrojený útok, při němž zemřel jeden člověk a několik osob bylo zraněno.“

Na závěr Svatý otec připomněl Světový den lepry, který letos připadl na poslední lednovou neděli. Tento mezinárodní den je příležitostí k uctění lidí, kteří se setkali s leprou, ke zvýšení povědomí o této nemoci a k výzvě k ukončení stigmatizace a diskriminace v souvislosti s ní. „Podporuji všechny, kdo se podílejí na záchraně a sociální reintegraci lidí postižených touto nemocí, jejíž výskyt sice klesá, ale stále patří mezi nejobávanější a postihuje ty nejchudší.“

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

(www.cirkev.cz)