Pohřeb papeže Františka: Církev jako domov pro všechny, připomněl Kardinál Re
Na náměstí svatého Petra ve Vatikánu skončilo veřejné poslední rozloučení s papežem Františkem. Rakev s jeho tělem byla za potlesku přenesena zpět do Svatopetrské baziliky, odkud posléze vyjela pohřebním průvodem do baziliky Panny Marie Větší. Tam bude papež František podle svého přání pohřben. Obřadu na Svatopetrském náměstí a v jeho okolí se podle Vatikánu zúčastnilo přibližně 250.000 lidí.

Homilie, kterou pronesl děkan kardinálského kolegia Giovanni Battista Re, znovu shrnula hlavní body Františkova pontifikátu a jeho učení. Církev jako domov pro všechny – to bylo hlavním motivem poslání papeže Františka, zdůraznil kardinál Re ve své homilii při pohřební mši za zesnulého Svatého otce.
„Na tomto majestátním Svatopetrském náměstí, kde papež František v posledních dvanácti letech tak často slavil eucharistii a předsedal velkým shromážděním, jsme se sešli v modlitbě u jeho ostatků se srdcem plným smutku, ale posilněni jistotou víry, která nás ujišťuje, že lidský život nekončí v hrobě, ale v Otcově domě, v životě plném štěstí, který nezná soumrak,“ uvedl kardinál Re.
„Prvenství evangelizace určovalo směr jeho pontifikátu. S jasně misionářským duchem šířil radost z evangelia, jak o tom svědčí i název jeho první apoštolské exhortace Evangelii gaudium,“ pokračoval. „Hlavní myšlenkou jeho služby bylo přesvědčení, že církev má být domovem se stále otevřenými dveřmi. Papež František často přirovnával církev k ‘polní nemocnici’ po bitvě – místu, kde je třeba sklonit se k ranám trpících a pomáhat každému bez ohledu na jeho víru či životní situaci.“
Kardinál připomněl také Františkova četná gesta solidarity a jeho neúnavné úsilí o podporu uprchlíků, migrantů a chudých. „Je výmluvné, že první cesta papeže Františka vedla na Lampedusu, ostrov, který se stal symbolem dramatu migrace a tisíců lidí, kteří nalezli smrt ve vlnách Středozemního moře,“ zdůraznil.
Ze 47 apoštolských cest papeže Františka podle kardinála Re vyniká především návštěva Iráku v roce 2021. „Podnikl ji navzdory všem nebezpečím. Tato cesta byla balzámem na rány iráckého lidu, těžce zkoušeného nelidskými činy ISIS, a zároveň významným krokem v mezináboženském dialogu,“ připomněl.
„Během své apoštolské cesty do čtyř zemí Asie a Oceánie v roce 2024 papež navštívil ty nejodlehlejší periferie světa, čímž opět ukázal, že každému člověku, bez ohledu na jeho původ, má být nabídnuta blízkost, naděje a evangelium,“ vyzdvihl děkan kardinálského kolegia.
Kardinál dále zmínil že zástupy věřících shromážděné dnes ve Vatikánu se v duchovním spojení s celým křesťanstvem sešly k modlitbě za papeže Františka a prosily, aby ho Bůh přijal v nesmírnosti své lásky. Připomněl také, že papež František si zvykl končit své projevy a setkání slovy: „Nezapomeňte se za mě modlit“.
„Nyní vás, drahý papeži Františku, prosíme, abyste se za nás modlil, a prosíme, abyste z nebe požehnal církvi, požehnal Římu, požehnal celému světu – tak, jak jste to učinil minulou neděli z balkonu této baziliky v posledním objetí se vším Božím lidem, ale také s celým lidstvem, lidstvem, které s upřímným srdcem hledá pravdu a drží vysoko pochodeň naděje,“ uzavřel děkan kardinálského kolegia.
Českou biskupskou konferenci na pohřbu papeže Františka zastupovali: arcibiskup olomoucký Mons. Josef Nuzík, kardinál Dominik Duka, emeritní arcibiskup pražský, královéhradecký biskup Mons. Jan Vokál a pomocný biskup pražský Mons. Zdenek Wasserbauer.
Zdroj: Vatican News, anglická sekce
(www.cirkev.cz)