Farář z Gazy: Papež nás požádal, abychom chránili děti

Izraelský nálet na sever Gazy

Farář z Gazy: Papež nás požádal, abychom chránili děti

Krátce před vypršením ultimáta izraelské armády k evakuaci severní části pásma Gazy papež již počtvrté telefonoval otci Gabrielu Romanellimu, který je stále v Betlémě, a vyjádřil mu své obavy, blízkost a modlitbu. Farnost v pásmu Gazy hostí stovky lidí, přičemž věřící se rozhodli zůstat pod bombardováním.
 

Michele Raviart – Vatican News

Papež František řekl, že je velmi znepokojen tím, co se děje v Gaze, a doufá, že se najde prostor pro přerušení bombardování, aby se otevřely humanitární koridory pro tisíce lidí, kteří jsou nyní v nouzi. Pro Vatican News to uvedl otec Gabriel Romanelli, farář v Gaze, kterému dnes, v sobotu 14. října, papež telefonoval – již počtvrté od začátku krize – a ujistil ho o svých modlitbách a blízkosti celé církve.

Papežova blízkost

Je lidem velmi blízko, dosvědčuje otec Romanelli, který je v Betlémě a zatím se mu nepodařilo dostat do malé komunity v pásmu, a požádal nás, abychom chránili děti. Ví, že kromě dětí z farnosti hostíme křesťanské a muslimské děti a také postižené a zraněné, o které se starají sestry Matky Terezy. Jsou to stovky lidí, za které neseme odpovědnost. Papež to všechno ví a svou blízkost projevil svým požehnáním a modlitbou.

Stovky uprchlíků, které hostí církev

Pět katolických církevních struktur v Gaze nyní hostí stovky lidí – jen ve farnosti jich je pět set. Také dvě struktury řecké pravoslavné církve jsou plné lidí. Prožili opravdu děsivou noc, protože věděli, že ultimátum skončilo dnes ráno, i když bylo prodlouženo, vysvětluje otec Romanelli. Přemýšlejí, kam mohou jít na jih a co se tam bude dít. Přicházejí zprávy o lidech, kteří byli na cestě na jih zasaženi. Někteří mají auto, jiní nemají nic. Jsou vyděšení a alespoň v kostele se cítí více chráněni, ale situace je pro všechny zoufalá.

Rozhodnutí zůstat

Všechny církevní budovy se nacházejí v oblasti Pásma Gazy, kterou Izrael požádal o evakuaci, aby se její obyvatelé ukryli před ostřelováním. Přesto se farníci rozhodli zůstat. „Jsou tam. Nechtějí odejít. Mohli by odejít, ale nechtějí. Na jihu nemáme žádné církevní zařízení“, vysvětluje farář, „zvenčí je velmi těžké pochopit, jak jsou lidé připoutáni a sjednoceni k farnosti, která je lidským a duchovním centrem jejich aktivit“.

(www.vatican.va/cs)