Archiv článků za měsíc: Prosinec 2022

Zemřel emeritní papež Benedikt XVI.

Dnes 31. prosince v 9:34 hodin zemřel ve věku 95 let v klášteře Mater Ecclesiae ve Vatikánu emeritní papež Benedikt XVI.

image:Image 22/source/orig/21434_322382884-730799714821990-1420081379027226798-n.jpg

„Se zármutkem vám oznamuji, že emeritní papež Benedikt XVI. zemřel dnes v 9:34 v klášteře Mater Ecclesiae ve Vatikánu. Další informace budou poskytnuty co nejdříve,“ uvedl vatikánský mluvčí Mattieo Burini v písemném prohlášení.

Životopis emeritního papeže Benedikta XVI.

Joseph Ratzinger se narodil na Bílou sobotu, 16. dubna 1927, v bavorském Marktl am Inn jen několik kilometrů od rakouských hranic jako třetí a nejmladší dítě Josepha a Marie Ratzingerových. Dětství a dospívání prožil v německém městečku Traunstein, asi 20 km od Salzburku. Ke konci druhé světové války byl povolán do služby protiletecké obrany a později byl zařazen do výcviku v pozemních jednotkách. Z armády ovšem dezertoval a nějakou dobu strávil v americkém zajetí. Záhy po skončení války vstoupil spolu se svým starším bratrem Georgem do semináře a mezi lety 1946 a 1951 studoval ve Freisingu a Mnichově teologii a filozofii. 29. června 1951 přijal kněžské svěcení a začal vyučovat. Nejdříve dogmatickou a fundamentální teologii ve Freisingu, později i na dalších univerzitách: v Bonnu, Münsteru, Tübingenu a Řezně. V roce 1953 se stal doktorem filozofie s dizertací o učení sv. Augustina o církvi, čtyři roky později se pak habilitoval díky práci Teologie dějin podle sv. Bonaventury. V letech 1962-5 se účastnil II. Vatikánského koncilu coby teologický poradce tehdejšího kolínského arcibiskupa, patřil zde mezi mladé reformní teology. Závěry koncilu po celý život obhajoval proti jeho kritikům. Mezi myslitele, kteří měli na Josepha Ratzingera vliv či patřili k jeho učitelům, patří Romano Guardini, Karl Rahner, Hans Urs von Balthasar či Hans Küng.

Joseph Razinger byl jedním ze zakladatelů mezinárodního teologického časopisu Communio, který vznikl v roce 1972 a vychází v mnoha jazycích dodnes. Sám patřil mezi jeho nejplodnější přispěvatele. V roce 1977 jej papež Pavel VI. jmenoval arcibiskupem Mnichova a Freisingu a ještě téhož roku také kardinálem. Ratzingerovi tehdy bylo pouhých 50 let. Napřesrok se účastnil dvou konkláve, z nichž vzešel papež Jan Pavel I. a o měsíc později jeho nástupce Jan Pavel II. Ten ho díky jeho velké teologické erudici vybral v roce 1981 do čela vatikánské Kongregace pro nauku víry a jmenoval ho také předsedou Papežské biblické komise a Mezinárodní teologické komise. Kvůli svému vatikánskému působení se Joseph Ratzinger následující rok vzdal vedení mnichovské arcidiecéze a stal se jedním z nejbližších papežových spolupracovníků. Od roku 1986 byl po šest let v čele Komise pro přípravu Katechismu katolické církve, jenž je oficiálním systematickým souhrnem katolické nauky. Jan Pavel II. ho v roce 2002 také jmenoval děkanem kardinálského kolegia, čímž stanul v čele kardinálů celé katolické církve.

Když se po smrti Jana Pavla II. stal 19. dubna 2005 papežem, bylo mu 78 let. Své papežské jméno si zvolil podle zakladatele mnišského řádu Benedikta z Nursie a papeže Benedikta XV., který stál v čele církve během bouřlivých časů 1. světové války. Jeho papežským heslem se stalo Cooperatores veritatis (Spolupracovníci pravdy), které si zvolil už jako arcibiskup. Během osmi let svého papežství navštívil 24 zemí na pěti kontinentech, včetně České republiky, kam zavítal ve dnech 26.-28. září 2009. Své rozhodnutí vzdát se papežského úřadu kvůli ubývajícím fyzickým silám oznámil 11. února 2013 a k 28. únoru téhož roku pak skutečně odstoupil. Ve Vatikánu i však zůstal i nadále, uchýlil se do ústraní bývalého kláštera Mater Ecclesiae ve vatikánských zahradách a církev podporoval svými modlitbami.

(www.zpravy.cirkev.cz)

Rozloučení s panem Miroslavem Vinterem

O slavnosti Narození Páně odešel do Pánovy náruče náš věrný farník, pan Miroslav Vinter. Tento čtvrtek 29. prosince v 11 hodin se s ním naposledy rozloučíme v Žatci v obřadní síni hřbitova a následně bude jeho tělo uloženo do rodinného hrobu. Mše svatá za něj bude v poutním kostele v Liběšicích následující den v 8 hodin ráno.

Papež František: „K letošním Vánocům bych si přál mír ve světě“

Papež pro španělský list: „K letošním Vánocům bych si přál mír ve světě“

17. 12. 2022, 14.16

Ukázka z Františkova rozhovoru pro španělský deník ABC, který bude v plném znění zveřejněn zítra, v neděli 18. prosince.

image:Image 21/source/orig/20981_papez.jpg
Foto: Flickr
 

Julián Quirós, šéfredaktor listu ABC, Javier Martínez-Brocal – vatikanista listu ABC

Španělský deník ABC dnes otiskl výňatky z rozhovoru s papežem Františkem, který bude v plném znění zveřejněn v zítřejším vydání 18. prosince a pod kterým jsou podepsáni šéfredaktor tohoto listu, Julian Quiros, a vatikanista Javier Martinez Brocal. Papež v interview mimo jiné prohlašuje: „Někdy mě využívají. Ale my využíváme Boha mnohem víc, takže mlčím a jdu dál“. Zde je ukázka z rozhovoru:

Jak je na tom koleno?

Už chodím, rozhodnutí neoperovat se ukázalo jako správné.

Vypadáte dobře…

(Směje se) Ano, už jsem dosáhl věku, kdy se musí říkat: „Vypadáš dobře!“.

Když jsem vás viděl na vozíku, myslel jsem, že se váš program poněkud omezí, ale místo toho se ztrojnásobil…

Určující je hlava, nikoli koleno.

V příštím roce, 13. března, oslavíte deset let v papežském úřadu. Vaše zvolení nás všechny překvapilo.

Mně také. Rezervoval jsem si zpáteční letenku do Buenos Aires, abych tam dorazil včas před Květnou nedělí. Byl jsem velmi klidný.

Jak jste se naučil být papežem?

Nevím, jestli jsem se to naučil nebo ne…. Dějiny vás zastihnou tam, kde zrovna jste.

Co považujete na papežství za nejtěžší?

Nemohu chodit po ulicích, vycházet ven. V Buenos Aires jsem byl velmi svobodný. Využíval jsem veřejnou dopravu, rád jsem pozoroval, jak se lidé pohybují.

Ale stále se vídáte se spoustou lidí…

Kontakt s lidmi mě nabíjí, proto jsem nezrušil jedinou středeční audienci. Chybí mi ale vycházet na ulici, protože teď je kontakt funkční. Jdou „za papežem“, to je jejich účel. Když jsem vyšel na ulici, ani nevěděli, že jsem kardinál.

Tady v Domě svaté Marty potkáváte mnoho lidí. Zdá se, že někteří toho využívají a dělají, jako by byli papežovými přáteli kvůli vlastním zájmům.

Před šesti nebo sedmi lety přišel na mši jeden argentinský kandidát. Vyfotili jsme se před sakristií a já jsem mu řekl: „Prosím, nepoužívejte to politicky. „Můžete být klidný,“ odpověděl. O týden později bylo Buenos Aires oblepeno touto fotografií, upravenou tak, aby vypadala jako osobní audience. Ano, někdy mě využívají. Ale my používáme Boha mnohem víc, takže mlčím a jdu dál.

Musí být také obtížné, že se měří každé slovo, které vyslovíte.

Někdy mne ještě předtím, než něco vyslovím, snaží zavést tam, kam chtějí. „Papež to řekl“… Ano, ale řekl jsem to v určitém kontextu. Pokud výrok vytrhnete z kontextu, znamená něco jiného.

Žádný papež nikdy neposkytoval tiskové konference a rozhovory tak otevřeně.

Časy se mění.

Jaký dárek byste si přál k letošním Vánocům?

Mír ve světě. Kolik je na světě válek! Nejvíce se nás dotýká ta na Ukrajině, ale vzpomeňte si také na Myanmar, Jemen, Sýrii, kde se bojuje už třináct let…

Zdroj: Julián Quirós, šéfredaktor listu ABC, Javier Martínez-Brocal – vatikanista listu ABC

(www.zpravy.cirkev.cz)

Novéna k Pražskému Jezulátku

Novéna k Pražskému Jezulátku

16. prosince začíná příprava na Slavnost Ježíškova narození, vánoční svátky. Pro každého z nás má Pán připraveny velké milosti. Modlitba novény k Pražskému Jezulátku nás připravuje na toto milostiplné setkání s láskou narozeného Ježíše Krista.

Novéna k Pražskému Jezulátku modlí se po devět dní, počínaje 16. prosincem až do vánočních svátků