Archiv článků za měsíc: Červenec 2019

Svatoanenská poutní mše svatá v Čárce

Svátek svaté Anny je krásnou příležitostí k mnoha setkáním a také poutním mším svatým v naší farnosti, kde se nacházejí celkem 3 kaple svaté Anny. Nedávno obnovená kaple sv. Anny v Čárce je radostnou oslavou svaté Anny v místě, které bylo ještě nedávno zcela zpustlé a hrozným způsobem zdevastované.

Papež František k 50. výročí přistání na Měsíci

Papež František: 50. výročí přistání na Měsíci je inspirací pro společné dobro

Papež František včera před modlitbou Anděl Páně připomněl, že uplynulo 50 let od přistání lidské posádky na Měsíci. Vyjádřil také naději, že dosažení tohoto cíle nás může inspirovat k ještě většímu pokroku na straně dobra. Vatikánská muzea v souvislosti s tímto výročím zvou na výstavu měsíčních kamenů z expedice Apolla 11.
Publikováno: 22. 7. 2019 11:00

Před padesáti lety se člověk vydal na Měsíc a dosáhl tím naplnění neobyčejného snu,“ řekl papež František v neděli před modlitbou Anděl Páně poutníkům, kteří se shromáždili na svatopetrském náměstí. Vyjádřil naději, že vzpomínka na „tento velký krok pro lidstvo“ by mohla vyvolat touhu dosáhnout i „větších cílů“. Lidstvo by podle něj mělo postupovat „k větší důstojnosti pro slabé, větší spravedlnosti mezi národy a větší budoucnosti pro náš společný dům“.

Papež sv. Pavel VI., který měl velký zájem o dobývání vesmíru a strávil spoustu času na vatikánské observatoři, byl papežem onoho dne 20. července 1969. V tu noc spolu s miliony diváků sledoval, jak se Neil Armstrong stal prvním mužem, který přistál na Měsíci.

O padesát let později papež František zasvětil většinu svého pontifikátu boji za práva těch, kteří jsou v dnešní společnosti nejvíce zranitelní, a také za péči o náš společný domov. Při mnoha příležitostech vyjádřil slovy i činy svou touhu pomoci těm, kteří to potřebují: migrantům, chudým, nemocným, starším lidem a naší planetě – našemu společnému domovu.

U příležitosti 50. výročí přistání lidské posádky na Měsíci upozornili Vatikánská muzea na mimořádnou památku, kterou uchovávají. Jsou jí úlomky měsíčních kamenů. Tzv. „kameny přátelství“ byly darovány americkým prezidentem Richardem Nixonem občanům Vatikánu spolu s vlajkou Vatikánského městského státu, která putovala do vesmíru společně s kosmonauty.

(Zdroj: Vatican News)

(www.cirkev.cz)

Situace křesťanů v Sýrii

Papežská nadace Kirche in Not vyzývá k solidaritě se syrskými křesťany

Válka v Sýrii neskončila, zdůrazňuje ředitel papežské nadace Kirche in Not, Alessandro Monteduro. Od začátku války v roce 2011 věnovala nadace místním církvím zhruba 30 milionů 400 tisíc euro a nyní se rozhodla zahájit dva nové projekty.
Publikováno: 19. 7. 2019 12:00

Foto: OFM
Prvním reaguje na prosbu apoštolského vikáře v Aleppu, mons. George Abú Cházena, který ve městě organizuje potravinovou pomoc pro nejchudší křesťanské rodiny. Druhý má podpořit nákup léků a domácí ošetřovatelskou péči v Damašku na žádost řecko-melchitského patriarchy, Jusifa Absiho, říká Monteduro.

Nevzdáváme se a snažíme se vzdorovat lhostejnosti, o což ostatně požádal Svatý otec ve velikonočním poselství Urbi et Orbi. Podle globálních báchorek už válka v Sýrii skončila. Ve skutečnosti tomu tak není, protože 40 % syrského území ještě není pod kontrolou vítěze válečného konfliktu, tedy Assadovy vlády. Zejména na severozápad země, jehož středem je Idlib, se v posledních měsících soustředily tuhé boje, protože právě do Idlibu se stáhli džihádisté. Je tam 150 tisíc uprchlíků! Naši františkáni tam hrdinně zůstávají a vyprávějí dramatické příběhy o stovkách Syřanů – křesťanů i nikoli – kteří je žádají o úkryt a protože nevědí, kam jít, raději přespávají pod stromy v jejich zahradě… Žádáme proto všechny dobrodince, aby znovu pomohli těmto bratrům, a to z jediného prostého důvodu – je to naše povinnost. Podpora náboženských menšin – a zejména chudých křesťanů – je jedinou odpovědí na útisk. Sýrie a Irák jsou kolébkami křesťanství. Podpora blízkovýchodních křesťanských menšin je tudíž mimořádný nástroj, jakési očkování proti fundamentalismu, protože nesmíme zapomínat, že křesťané jsou nejenom mírumilovní, ale především mírotvorní, jsou schopni stavět mosty k dialogu.

Uvedl pro naše mikrofony ředitel italské pobočky papežské nadace Kirche in Not, Alessandro Monteduro.

(Zdroj: Vatican News)

(www.cirkev.cz)